Przeglądając podręcznik 2mamabees Oceano, będziesz mieć okazję zapoznać się z zawartością w wielu formatach, w tym tekst, obrazy i filmy. Dowiesz się, jak skutecznie wykorzystywać materiały podręcznika, aby uczyć się nowych tematów i utrzymywać aktywność umysłową. Podręcznik oferuje również wiele ciekawych ćwiczeń, dzięki którym możesz doskonalić swoje umiejętności i wiedzę. Wszystkie materiały w podręczniku są zaprojektowane w sposób zwięzły i przystępny, więc nawet jeśli masz ograniczony czas, możesz wykorzystać go w pełni.
Ostatnia aktualizacja: Zapoznanie się z podręcznikiem 2mamabees Oceano
Synonimy słowa „zapoznanie”
Niżej znajduje się pełne zestawienie wszystkich synonimów słowa zapoznanie:
Synonimy słowa „zapoznanie” z podziałem na grupy znaczeniowe
Spis najbardziej znanych kontekstów tematycznych dla wyrazów bliskoznacznych słowa zapoznanie:
» zapoznanie - w odniesieniu do przedstawienia czegoś
» zapoznanie - w kontekście zawarcia znajomości
» zapoznanie - w kontekście poznia kogoś z kimś
» zapoznanie - o osobie
zapoznanie » w odniesieniu do przedstawienia czegoś
zapoznanie » w kontekście zawarcia znajomości
zapoznanie » w kontekście poznia kogoś z kimś
zapoznanie » o osobie
Słowa i wyrażenia podobne do słowa zapoznanie
Lista słów i wyrażeń podobna do słowa zapoznanie: zapoznanie się.
Słownik wyrazów bliskoznacznych słowa zapoznanie
W niniejszym słowniku synonimów języka polskiego dla słowa zapoznanie znajduje się łącznie 39 synonimów. Synonimy te podzielone zostały na 4 różne grupy znaczeniowe. Jeżeli znasz inne wyrazy bliskoznaczne słowa „zapoznanie” lub potrafisz określić ich nowy kontekst znaczeniowy, możesz je dodać za pomocą formularza dostępnego w opcji dodaj nowy synonim.
Słowo „zapoznanie” w słownikach zewnętrznych
Poniżej znajdują się linki do zewnętrznych słowników, w których znaleziono informacje związane z wyrazem zapoznanie:
» Słownik rymów do słowa zapoznanie.
» Odpowiedzi do krzyżówki dla hasła zapoznanie.
» Odmiana rzeczownika zapoznanie przez przypadki.
» Definicja wyrazu zapoznanie.
Tagi dla synonimów słowa zapoznanie
Wykaz tagów dla wyrazów bliskoznacznych słowa zapoznanie: synonim zapoznania, inaczej o zapoznaniu, synonimy wyrazu zapoznanie, inaczej zapoznanie, inne określenia słowa zapoznanie, synonimy słowa zapoznanie, wyrazy bliskoznaczne słowa zapoznanie.
Ten artykuł dotyczy wysp. Zobacz też: inne znaczenia słowa Oceania. |
Oceania – nazwa zbiorowa wysp Oceanu Spokojnego[1], które wraz z Australią tworzą odrębną część świata nazywaną Australią i Oceanią.
Położenie[edytuj | edytuj kod]
Oceania jest największym, w sensie przestrzeni geograficznej, subregionem Azji-Pacyfiku. Powierzchnia wynosi ok. 1, 25 mln km². Subregion ten jest jednocześnie bardzo zróżnicowany, gdyż obejmuje średniej wielkości państwa, jak: Nowa Zelandia i Papua-Nowa Gwinea, oraz liczne wyspy pochodzenia wulkanicznego i atole na obszarze Pacyfiku, które dzieli się na trzy grupy według kryteriów antropologicznych, a nie geograficznych: Melanezja obejmująca większe wyspy południowo-zachodniego Pacyfiku; Polinezja, w skład której wchodzą wyspy leżące w trójkącie: Hawaje, Wyspa Wielkanocna i Fidżi; Mikronezja, której wyspy rozciągają się na północ od Melanezji, a na wschód od Filipin[2].
Największe wyspy Oceanii: Nowa Gwinea, Wyspa Południowa, Wyspa Północna, Nowa Brytania, Nowa Irlandia, Nowa Kaledonia, Viti Levu, Vanua Levu, Bougainville, Guadalcanal, Makira, Espiritu Santo,
Ludność[edytuj | edytuj kod]
Zamieszkuje ją około 16 mln osób (2012), co stanowi zaledwie 0, 25% ludności świata. Rozmieszczenie ludności jest nierównomierne – gęstość zaludnienia powyżej 250 mieszk. /km²: Tonga (500), Nauru (476), Wyspy Marshalla (287), Guam (257), Samoa Amerykańskie (251); gęstość zaludnienia poniżej 10 osób/km²: Papua-Nowa Gwinea (8) i Niue (8). Wiele wysepek pozostaje niezamieszkanych.
W Oceanii występuje ludność autochtoniczna: Papuasi (ok. 3, 1 mln), Melanezyjczycy (ok. 1 mln), Maorysi (ok. 918 tys. ), Polinezyjczycy (ok. 870 tys. org/wiki/Mikronezyjczycy" title="Mikronezyjczycy">Mikronezyjczycy (ok. 180 tys. ).
Gospodarka[edytuj | edytuj kod]
Na wyspach Oceanii uprawia się: palmę kokosową, trzcinę cukrową, banany, ananasy, drzewa chlebowe i w mniejszym zakresie kawę, kakao i kauczuk. Ludność trudni się również połowem ryb, perłopławów i żółwi szylkretowych.
Z bogactw mineralnych duże znaczenie mają: rudy kobaltu, rudy niklu (Nowa Kaledonia), rudy miedzi, złoto (wyspa Bougainville), fosforyty (Nauru) oraz guano. Wyspy Oceanii odgrywają dużą rolę w komunikacji morskiej i lotniczej. Ważne porty morskie: Auckland, Wellington, Lyttelton, Numea, Suva, Honolulu, Pago Pago, Rarotonga, Papeete, Madang, Port Moresby, Port Vila; oraz porty lotnicze: Nandi, Christchurch, Numea. Coraz ważniejszą gałęzią tutejszej gospodarki staje się turystyka, która najbardziej rozwinęła się na Hawajach i w Nowej Zelandii.
Historia[edytuj | edytuj kod]
Obszar Oceanii w XVI wieku zaczęły penetrować wyprawy hiszpańskie i portugalskie. W XVII wieku dołączyli do nich Holendrzy, Francuzi i Anglicy, a w XIX wieku Niemcy i Amerykanie. Do końca XIX w. wszystkie wyspy Oceanii zostały skolonizowane przez państwa europejskie i Stany Zjednoczone. W 1907 roku niepodległość uzyskało pierwsze państwo Oceanii – Nowa Zelandia (dotychczas dominium brytyjskie). W okresie I wojny światowej terytoria niemieckie zajęte zostały przez Australię, Nową Zelandię i Japonię, w 1919 stały się one oficjalnie terytoriami mandatowymi Ligi Narodów pod zarządem tychże państw. W czasie II wojny światowej obszar Oceanii był areną działań wojennych japońskich i amerykańskich. Po kapitulacji Japonii w 1945 jej terytoria mandatowe jako terytoria powiernicze ONZ trafiły pod zarząd Stanów Zjednoczonych. W okresie powojennym większość terytorium zależnych uzyskało niepodległość: Samoa Zachodnie (1962), Nauru (1968), Tonga i Fidżi (1970), Papua-Nowa Gwinea (1975), Wyspy Salomona i Tuvalu (1978), Kiribati (1979), Vanuatu (1980), Federacja Mikronezji, Palau i Wyspy Marshalla (1994). Inne terytoria takie jak Niue, Wyspy Cooka, Mariany Północne czy Guam, posiadając szeroką autonomię, mają rangę państw stowarzyszonych z Nową Zelandią bądź USA.
Regiony[edytuj | edytuj kod]
Oceania obejmuje 4 regiony:
- Melanezję – 925 tys. km², 6, 65 mln mieszk. (1993):
- Archipelag Bismarcka, Wyspy Salomona, Santa Cruz, Nowe Hebrydy, Fidżi;
- Mikronezję – 2, 7 tys. km², 0, 45 mln mieszk. org/wiki/Mariany" title="Mariany">Mariany, Karoliny, Wyspy Marshalla, Wyspy Gilberta, Nauru, Banaba;
Podział wysp ze względu na genezę[edytuj | edytuj kod]
- wyspy koralowe: np. australijskie Wyspy Morza Koralowego
- wyspy atolowe: np. wyspa Bora-Bora
- wyspy wulkaniczne: np. Hawaje
- kontynentalne: np. org/wiki/Nowa_Gwinea" title="Nowa Gwinea">Nowa Gwinea
Podział polityczny[edytuj | edytuj kod]
Podział polityczny Oceanii:
- niepodległe państwa:
- Fidżi,
- Kiribati,
- Mikronezja,
- Nauru,
- Nowa Zelandia,
- Palau,
- Papua-Nowa Gwinea,
- Samoa,
- Tonga,
- Tuvalu,
- Vanuatu,
- Wyspy Marshalla,
- Wyspy Salomona;
- integralne części państw położonych poza Oceanią:
- Hawaje (Stany Zjednoczone),
- zachodnia część wyspy Nowa Gwinea (Indonezja),
- Wyspa Wielkanocna, Sala y Gómez (Chile),
- Ogasawara, Minami Tori-shima, Okino Tori-shima, Kazan Rettō (Japonia);
- posiadłości australijskie:
- posiadłość brytyjska:
- Pitcairn;
- posiadłości francuskie:
- posiadłości nowozelandzkie:
- posiadłości amerykańskie:
- Baker,
- Guam,
- Howland,
- Jarvis,
- Johnston,
- Kingman,
- Mariany Północne,
- Midway,
- Palmyra,
- Samoa Amerykańskie,
- Wake.
Zobacz też[edytuj | edytuj kod]
- wyspy Oceanii
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ Oceania, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-10-01].
- ↑ Edward Haliżak: Stosunki międzynarodowe w regionie Azji-Pacyfiku. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR, 1999, s. 54. org/wiki/Specjalna:Ksi%C4%85%C5%BCki/8387367486" title="Specjalna:Książki/8387367486">ISBN 83-87367-48-6.
- p
- d
- e
- p
- d
- e
25. 06. 2007
Witam serdecznie.
Na stronie: http://sjp. pwn. pl/lista. php? co=cipka podane jest następujące znaczenie słowa cipka:
1. pot. «kura, zwłaszcza młoda»
2. posp. «żeński organ płciowy»
3. «o kobiecie, zwłaszcza niezbyt mądrej i traktowanej głównie jako obiekt seksualny».
Bardzo chciałabym się dowiedzieć, jaka jest etymologia tego słowa w znaczeniu nr 2 i od kiedy zaczęto go w takim znaczeniu używać. W jaki sposób znaczenie nr 1 (pochodzące od cip-cip: pot. «wykrzyknik używany w celu przywołania ptactwa domowego») „ewoluowało” w znaczenie nr 2? Nie widzę żadnego związku pomiędzy nimi.
I jeszcze jedno pytanie. Dlaczego wyraz cipa (względem którego wyraz cipka – jak sądzę – jest zdrobnieniem) jest zaklasyfikowany jako wulgarny, natomiast cipka – nie. Bo, poprzez analogię, to tak, jakby słowo łapka było przyjęte w pospolitym użyciu, natomiast łapa było już nieprzyzwoite i wulgarne.
Z góry dziękuję za odpowiedź. A w zasadzie to dziękuję za całą Poradnię Językową, bo to jedyne chyba miejsce, gdzie mogę uzyskać odpowiedzi na moje pytania.